Rinoplasti

Neden Sadece Burun Ameliyatı

Kişisel düşüncem ve yaşamımdaki bu güne kadar olan gözlemlerim gereği tüm meslek gruplarında yada bilim dallarında başarının temel anahtarlarından birisinin “tek bir alanda spesifikleşmek” olduğunu düşünmekteyim.

Hele bu alan estetik cerrahiler arasında en zor ve sofistike olanı olarak tanımlanan burun ameliyatı olunca onu hafife almak, sıradan bir ameliyat gibi görmek doğru olmazdı sanırım.

Meslek hayatımda gençlik yıllarımın geride kalmaya başladığı bir dönemde kendimi bir seçim yapmak zorunda hissettim. ya branşımın her alanıda eşit oranda bir şeyler yapmaya çaba gösterecek yada içlerinden en sevdiğim bir tanesini seçerek o alanda her şeyi sonuna kadar yapmayı deneyecektim. İkincisini tercih ederek burun hastalıkları ( rinoloji ) alanında kendime bir yol cizmeye karar verdim. Artık sürekli bu konu ile ilgili kitapları okuyor, toplantılara ve kongrelere takip ediyordum. Bu sürecin doğal sonucu olarak devlet hastanesindeki görevimden ayrılarak meslek hayatıma özel sektörde devam etmeye başladım. Artık istediğim alanda yoğunlaşmam daha da kolaylaşmıştı.

Zaman içinde rinoplasti alanında yoğunluğum ve ameliyat sayılarım arttıkça bu ameliyatta başarıya ulaşmanın düşündüğümün aksine çok daha zor olduğunu gördüm.

Farklı burun yapılarına, sağlık sorunlarına, farklı cilt tiplerine, kıkırdak ve kemik yapılarına sahip olan belki de daha önemlisi farklı karakterleri olan ve farklı taleplere sahip insanları tek bir ameliyat ile hem daha sağlıklı hem de görsel olarak mutlu hale getirebilmek gerçekten sorumluluk ve ciddiyet isteyen bir iş olmalıdır. Sadece el ve göz becerisine sahip olmak yetmemektedir kanımca sağlam temellere dayanan bir hasta hekim ilişkisi kurmak da çok önemlidir.

Bence “rinoplasti ameliyatında hasta ve hekim arasındaki ilişki hiç bitmemek üzere tamda ameliyat günü başlar”

Etrafınızda görmüş olmalısınız aynı seansda aynı cerrah tarafından yapılan “çoklu güzelleştirme ameliyatlarında” hep en kötü sonun alındığı operasyon rinoplasti olmuştur. Bir çok karmaşık süreçler içeren rinoplasti ameliyatının diğer ameliyatlar ile kombine edilmeye çok uygun bir ameliyat olmadığı kanısındayım. ben kendi pratiğimde şu an için burun estetiği ile birlikte ek hiç bir cerrahi veya medikal işlemi ( dolgu, botox, yağ enjeksiyonu vs..) gerçekleştirmemeyi tercih ediyorum.

Bir diğer değinmek istediğim konu ise aynı gün içinde tek cerrah tarafından yapılan çok sayıdaki ameliyatlar. rinoplasti gibi yoğun zihinsel ve fiziksel konsatrasyon gerektiren ve ideal olarak minimum 2-2.5 saat süren ( kendi ortalamam 3 saattir ) bir operasyondan sizce günde kaç tane yapılabilir.. yada siz bir cerrahın 4. veya 5. hastası olarak akşam saatlerinde ameliyata alınmak istermisiniz? Ben kendi çalışma programında günde maximum 2 ameliyat yapıyorum ve en az 1 saat ara vermeye gayret ediyorum.

Tüm meslek hayatımı tek bir alana odaklamak fikri ilk başlarda kulağa ne kadar riskli gelse de şimdi gün geçtikçe girdiğim bu yolun doğruluğuna daha da inanıyorum.

Bu işe ilk başladığım yıllarda dediğim gibi “her şey en iyi burunu yapmak için” değil mi …